Piyasalarda Ralli Ne Demek?

0
710
ekonomi-rallisi

Ekonomi piyasaları ile ilgilenen kişilerin sıklıkla karşılaştığı terimlerden biri de ralli terimidir. Ekonomi alanında teknik analiz terimlerinden biri olan Ralli terimini ilk kez duyanların aklına elbet ralli yarışları gelse de iktisadi anlamda kullanım amacı ve içeriği oldukça farklıdır. Ralli terimini kısaca açıklamak gerekirse piyasası olan bir birimin oluşan beklentisinin üstünde gerçekleşmesi ve bunun kesintisiz olarak devam etmesi işlemine ralli denir. Örneğin; dolar için beklentiler 4.40 TL’dir Lakin her gün düzenli olarak artış göstererek beklenti üstünde fiyat gerçekleşiyorsa bu ralli sürecini oluşturur.

Piyasasına Göre Ralliler

Piyasalarda ralliler içinde bulundukları dönemlere göre ayrılır. Ayı piyasası ve boğa piyasası dönemlerinin kendi rallileri bulunmaktadır. Genelde ayı pazarı piyasasında görülen rallilerde artış beklentinin %10 ile %20 oranları arasında bir seviyede daha yüksekten gerçekleşir. Aniden başlayan bu ralli türleri kısa ömürlüdür.

Ralli Süreci Neye Göre Tamamlanır?

Piyasalarda artış başladığı zaman yeteri kadar kar realizasyonu gerçekleştiği dönemlerde fiyat aşırı doygunluğa ulaştığı an itibari ile ralli süreci tamamlanır. Piyasalarda hareket ettirilen para hacimleri çok büyük olduğu için genellikle kısa sürede tamamlanabilmektedir.

Avatar

Yorum Yap