Ramazan Ayında Bağışıklığı Güçlendirme Yolları

0
466
bagisikligi-guclendirmek

11 Ayın Sultanı olarak bilinen Ramazan ayını yaşadığımız şu günlerde oruç tutmak insan vücudunun dinlenmesi, kendini yinelemesi için müthiş bir zaman dilimidir. Lakin normal zamandaki öğün düzeninden ve beslenme alışkanlıklarından farklı bir süreç olduğu için kimi kişilerde bağışıklık sistemi zayıflayabilmektedir. Bu tür bir durumun önüne geçmek için Ramazan ayında uygulayacağınız birkaç yöntem ile bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. İşte size küçük püf noktaları ile Ramazan ayını avantaja çevirecek, bağışıklık sisteminizi güçlendirecek teknikler;

Protein ve Sıvı Alımını İhmal Etmeyin

Ramazan ayında günün 3’te 2’si oruçlu geçtiği için insan vücudu bu yememe ve içmeme süresinde vücutta depoladığı kaynakları kullanmaya başlar. Eğer yeteri kadar kaynak yoksa vücudun bağışıklık sistemi düşmeye başlar. Bu tür bir durumun önüne geçmek için iftar ve sahur ile arasındaki kalan zaman dilimi dahil protein, sıvı alımı ihmal edilmemelidir. Protein insan vücudundaki kas yapısını diri tutarak aşırı yorgunluk, açlık gibi durumların önüne geçerken kayıp olan vücut sıvısını ise en temel besin kaynaklarından olan su ile kontrol edebilirsiniz. Bir ay boyunca yediğiniz yiyecekler protein ağırlıklı olmalı ve bol bol su içmeniz önerilmektedir.

İftar Vakti Yapılan Yanlışlıklar

Sahur yapıldıktan sonra insanın bir şey tüketmesi yasak olduğu için iftar vaktine kadar geçen sürede kişi acıkmakta ve susamakta. İftar saatinin gelişi ile açlığı, susuzluğu bastırmak için yapılan hızlı yeme ve hızlı sıvı tüketimi midenize zarar verebilir ileriki süreçte reflü bile olmanıza yol açabilir. Bu nedenle iftar saatinde susamış olsanız bile 4 5 bardak suyu arka arkaya içmek yerine 1 veya 1,5 bardak su içmek yeterli olacaktır. Açlık hissini bastırmak için tıka basa yemek yemekte yapılan yanlışlardan biridir. Ortalama 8 – 10 saat boyunca yemeniz içmeniz serbest olacağı için zamana yayarak beslenmenizi gerçekleştirmeniz midenizde oluşabilecek sağlık problemlerinin önüne geçmektedir.

İftar yemeği sonrasında gün boyu açlığın üzerine besin tüketimi sizi hantallaştırabilir veya tatlı yeme isteğinizi arttırabilir. Tatlı yeme hissini bastırmak için çok fazla tatlı tüketmek çeşitli hastalıkların tetikleyicisi olabilir. Tatlı ihtiyacınızı giderirken ağır ve mideye oturan tatlıları tercih etmek yerine Ramazan ayı için önerilmiş olan tatlı tariflerini deneyebilirsiniz.

İyi Bir Sahur Nasıl Olmalıdır?

Sahur yemeğini ezanın son dakikalarına bırakmak birçok kişinin düştüğü hataların başında gelir. Sahur yemeğinizi ezanın okunmasına en az yarım saat kalacak şekilde bitirmeye çalışın. Sahurda ağır ve yağlı yiyecekler yemek bel ile basen bölgesinde kilo alımına neden olabilir. Bu nedenle sahurunuzu olabildiğince hafif yiyeceklerle doldurun. Genellikle kahvaltılık ürünler ile yapılması tercih edilmektedir. Bol tuzlu bol baharatlı bol yağlı yiyeceklerden kaçının. Sahur yemeğinizde yumurta ve cevizi ise kesinlikle eksik etmeyin.

Avatar

Yorum Yap

Daha Fazla Haber Görüntüle