Rekabet Kurulundan Otomobil Devlerine Soruşturma

Rekabet kurulu, Alman otomobil devleri olan firmaların Türkiye'de yürüttükleri faaliyetlerde Rekabet kanunun 4.maddesine aykırı olduğu için soruşturma başlattı.
0
155
rekabet-sorusturmasi

Sabah saatlerinde gelen Volkswagen’in Türkiye yatırımlarını durdurma kararının ardından ilginç bir gelişme yaşandı. Rekabet kurulu 11 Haziran öncesi müzakere edildiğini duyurduğu ve tamamlanan ön soruşturma sonrasında alman otomotiv devlerine yönelik soruşturma açılması yönünde karar verildiğini duyurdu. AUDI, Porsche, Mercedes – Benz, BMW ve Volkswagen firmalarına yönelik rekabet kanunun 4. Maddesine yönelik ihlallerin olduğunu işaret ederek soruşturulacağını duyurdu.

Piyasayı Etkilemek, Uyumlu Eylemden Soruşturulacak

Almanya’nın ticari sanayi alanında önemli bir gelir kaynağı olan otomobil devleri ülkemizdeki faaliyetlerinde rekabet kanunun 4.maddesine aykırı bir şekilde hareket ettikleri tespit edilmiş olup uyumlu eylem, piyasaları etkileme amacıyla ortak hareket etme gibi teşebbüs birliklerinden soruşturulacağı açıklandı.

Yatırımları ve Hisseleri Nasıl Etkileyecek?

Volkswagen’in aldığı yatırım durdurma kararının ardından rekabet kurulundan yapılan açıklama oldukça dikkat çekti. Yapılacak soruşturma sonucunda şirketler herhangi bir cezai yaptırıma tutulmasa bile nasıl bir tutum izleyecekleri ve ilerleyen süreçte otomobil sektöründe ne gibi değişiklikler görüleceği ise merak konusu oldu.

Avatar

Yorum Yap

Daha Fazla Haber Görüntüle