Sanal Kart Nedir?

0
627
sanal-kart-nedir

Sanal Kart Nedir?

İnternet üzerinden alışveriş yaparken kredi kartlarını kullanırız. Kredi kartlarındaki bilgiler aracılığı ile alışveriş yaptığımız için ortaya güvenlik açığı çıkmaktadır. Bankalar ise bu konuda yaptıkları çalışmalar ile sanal kart adı verilen dijital bir kart ürünü ortaya çıkardılar. Kredi kartınızın içinde oluşturulmuş ve alışveriş limitiniz kadar limiti tanımlayıp bilgilerini rahatça alışveriş yaparken kullanabileceğiniz finans ürünü olan sanal kartlar günümüzde çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Örneğin; bir alışveriş sitesinden 400 TL’lik bir ürün alacaksınız. Kart limitiniz 3000 TL diyelim. Alışveriş sonrası kartınızda harcanabilir 2600 TL’lik bir limit kalmaktadır. Lakin alışveriş yaptığınız sitede güvenlik kaynaklı bir ihlal sonucu kart bilgileriniz kötü niyetli kişilerin eline geçerse harcama yapabilir. Bunun yerine sanal kart oluşturup 400 TL yüklediğiniz de kart bilgileriniz ele geçirilse bile harcanacak bir miktar olmadığından güvenlik problemi otomatik olarak çözülmüş olacak. Ayrıca alışveriş sonrası sanal kartınızı iptal edebilme özelliği ile de oldukça rahat edeceksiniz.

Sanal Kart Nasıl Alınır?

Sanal Kart’ı müşterisi olduğunuz bankadan kredi kartı sahibi iseniz mobil uygulama aplikasyonunu indirip uygulama içerisinden oluşturabilirsiniz.

Sanal Kart Limiti En Fazla Ne Kadar Olabilir?

Sanal kart oluştururken limit sınırlaması bulunmamaktadır. Yükleyebileceğiniz limit kadar sanal karta para aktarımı gerçekleştirebilirsiniz.

Sanal Kart Oluşturma Sınırı Var Mıdır?

İlk çıktığı zamanlarda sanal kart oluşturmak için herhangi bir sınırlama yoktu. Yalnız ilk ayı ücretsiz olan sonrasında ücretli olan bazı popüler uygulamalarda sanal kart kullanımı yapılarak ihlal durumları oluştuğu için bankalar bu konuda bir düzenleme yaparak aylık belirli sayıda sanal kart çıkartmaya izin hakkı tanıdı. Genellikle aylık 20 kadar sanal kart oluşturulabilmektedir.

Sanal Kartı Fiziksel Alışverişlerimde Kullanabilir Miyim?

Kredi kartınız üzerine oluşturduğunuz sanal kartlar için alışverişlerinizi sadece internet ortamında gerçekleştirebilirsiniz. Dışarı çıkarak somut – fiziksel alışverişlerinizde sanal kartınızı kullanamazsınız.

Sanal Kart Alışverişlerine Taksit Yapılabiliyor Mu?

İnternet üzerinde sanal kart ile yaptığınız alışverişlerinizde bankanın size sunduğu sayıda taksitlendirme seçeneklerinden yararlanabiliyorsunuz. Bunun için herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Avatar

Yorum Yap