Tarımın E-Ticaret Hali: Dijital Tarım Pazarı

Üretici ile tüketiciyi aynı platformda buluşturan Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) sayesinde aranılan kalitede tarım malları direk satın alınabilecek.
0
507
dijital-tarim-pazari

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli; tarım ve çiftçiler ile ilgili açıklamalarda bulunuyor. Dijital Tarım Pazarı projesinin tanıtımında koşan Pakdemirli, tarımcılık ve çiftçilik üzerine yaptığı açıklamalar oldukça önem arz ediyor. Tarımda yükseliş ve dijitalleşme konularının ele alındığı tanıtımdan satır başı notları;

Üretici ile Tüketiciyi Aynı Platformda Buluşturacağız.

Dijital Tarım Pazarı projesini tanıtan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli açıklamasında;

  • Tarımsal işleniş alanında dünyada 17.sıradayız. Hasılat oranlarına baktığımızda Avrupa’da 1.sırada dünyada ise ilk 10’da yer alıyoruz.
  • Yükselmenin ve tarımı daha da iyileştirmenin yanı sıra günümüz teknolojisine ve yeniliklerine de adapte etmek gerekir.
  • Bunun için hazırlanan Dijital Tarım Pazarı ile alıcı ve satıcıyı online bir platformda bir araya getirerek üretim ile ticarette önemli bir ivme kazandırılacak.
  • Yine aynı şekilde tüketici, üreticiden aradığı kalitede mal alımını gerçekleştirebilecek.
  • DİTAP adını verdiğimiz bu projede, uygulamalar ve planlı üretim sayesinde ön görülebilir sonuçlarla üretimde maksimum faydayı göreceğiz.
  • DİTAP, yapı itibari ile tohumdan başlayıp çatala kadar devam eden süreçte zincirin takip edildiği üretim ve tedarikin sağlanabildiği kontrollü bir üretim süreci ile gelişim sağlayacak.
  • DİTAP sayesinde tarım ürünlerinde sağlanan direkt satış sayesinde fiyatlar önceden tahmin edilebilecek seviyelerde olduğu için ihracat konusunda genişleme ve büyüme beklenmektedir.

Sözlerine yer verdi.

Avatar

Yorum Yap