Taşıt Kredisi Hakkında Genel Bilgi

Her geçen gün araba fiyatları artarken insanlar ihtiyaç olan arabaları almak için bankalardan taşıt kredisi başvurusu yapmaktadır. Peki nedir bu taşıt kredisi?
0
71
tasit-kredisi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler

Pek çok kişinin hayali olan otomobil günümüzde bir gereklilik haline de gelmiştir. Hem özel ihtiyaçlardan olduğu gibi ticari olarak da arabaya ihtiyaç duyulmaktadır. Günümüzde her şeyin fiyatı pahalılaştığından dolayı araba fiyatları da bir hayli yükselmiştir. İster özel ihtiyaç olarak ister aldığınız arabayı ticarette kullanmak maksadıyla alabilirsiniz. Araba almak isteyen çoğu kişi maddi durumu el vermediği için bankaların verdiği tüketici kredilerine başvurup taşıt kredisi almakta bulur çözüm yolunu. Taşıt kredileri en fazla 48 aya kadar vadelenmektedir. Sıfır araba ya da ikinci araba almak içinde taşıt kredilerinden faydalanılabilir. Sıfır araba almak sebebiyle bankalara taşıt kredisi için başvuru yapan kişilere çıkma olasılığı daha yüksek iken ikinci el araba almak için başvuranların alacağı arabanın yaşına dikkat edilmektedir. Alacağınız arabanın yaşı en fazla 5 olmak zorundadır.

Taşıt Kredisi Almak İçin Temel Şartlar Nelerdir

Tüketici kredilerinden faydalanmak için 18 yaş sınırı taşıt kredisi içinde geçerlidir. Taşıt kredisi almak için gelir gider belgeniz ve sigorta kaydınızın olması gerekmektedir. Sigorta girişinizin en az 3 ay önce başlanmış olması ve sigortanızın hala devam etmesi gerekmektedir. Bütün şartları sağladıktan sonra en önemli şartlardan birisi de kredi notunuzun yeterli olmasıdır. Taşıt kredi almak için kredi notunuzun belli bir sınırın üzerinde olması gerekmektedir. 48 ay vadeli olarak aldığınız taşıt kredisi borcunuzu ödeyene kadar banka aracınıza ipotek koyar. Aldığımız borcu 48 ay içerisinde ödeyemezseniz eğer banka aracınıza el koyar. Öncelikle hangi aracı alacağınıza karar verdikten sonra taşıt kredisi için başvurmanız gerekmektedir. Bunun sebebi ise almak istediğiniz arabanın fiyatı üzerinden belli bir kısmına taşıt kredisi verilir. Genel olarak araba satış bedeli dikkate alınarak %70 %90 civarında taşıt kredileri verilmektedir. Geri kalan %10 luk ya da %30 luk kısmını peşin olarak sizin ödemeniz gerekmektedir. Alacağınız araba ikinci el ise yaşına dikkat edilerek, kasko bedelinin %60 ile %80 arasında kredi verilmektedir. Geri kalan %20 lik ya da %40 lık bedeli sizin peşin ödemeniz gerekmektedir.

Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Bankalardan taşıt kredisi almak için gerekli şartlara sahip olmanız gerekmektedir. Sıfır araba alınırken kefil istenmez ancak ikinci el araba almak için taşıt kredisi alınırken kefil istenebilmektedir. Araba almak için kendinizi maddi sıkıntıya sokmamanız ve gelir durumunuza göre taşıt kredi almaya dikkat etmenizi öneririz.

AKBANK TAŞIT KREDİSİ

Avatar

Yorum Yap

Daha Fazla Haber Görüntüle