Türkiye’nin Yıllık Doğalgaz Tüketimi ve Maliyeti Ne Kadar?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde müjde olarak nitelendirdiği açıklamasının detayları belirlenmiş tarih olan 21 Ağustos 15:00’da Dolmabahçe’den yapılan açıklama ile duyuruldu.
0
63
rafineri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde müjde olarak nitelendirdiği açıklamasının detayları belirlenmiş tarih olan 21 Ağustos 15:00’da Dolmabahçe’den yapılan açıklama ile duyuruldu. Fatih sondaj gemisinin Tuna – 1 çalışma alanında bir kuyuda 320 milyar M3 doğalgaz rezervinin bulunması ve çevresi ile daha alt katmanlarda başka kuyuların olduğuna dair ciddi emarelerin bulunması Türkiye’nin doğalgaz konusunda yurt dışına bağlılığını bitirecek düzeyde. Bu gelen açıklama sonrasında vatandaşın merak ettiği konuların başında Türkiye’nin yıllık doğalgaz tüketimi ve maliyeti konusu oldu.

Türkiye Yıllık 40 – 50 Arasında Milyar M3 Civarı Doğalgaz Kullanıyor.

Türkiye doğalgaz tüketimi konusunda tamamen dışarı bağlı bir ülke olarak yıllık kullanımı gelen raporlara göre ortalama 40 ile 50 milyar M3 arasında kullanıma sahip. Yapılan doğalgaz ithalatının yıllık bedeli ise 13 milyar dolar seviyesinde.

Türkiye’nin Yıllık Doğalgaz Maliyeti: 13 Milyar Dolar

Bulunan ilk kuyudaki 320 milyar M3 rezerv ile ülkenin 8 yılına yetecek seviyede doğalgaz olduğu uzmanlar tarafından belirtilirken. 8 yıllık tüketim süresi boyunca 105 milyar dolar civarında kâr elde etmesi bekleniyor. Türkiye’nin yıllık cari açığı ise 8 milyar dolar seviyesinde. Eğer doğalgaz rezervleri işlenmeye başlandığı takdirde hükümet cari açığın kapanacağının hatta cari fazlası olacağını belirtiyor.

 

Avatar

Yorum Yap

Daha Fazla Haber Görüntüle