Vatandaşın Yatırım Tercihi Döviz Oldu

Merkez Bankasının para banka istatistikleri haftalık olarak yayınlanıyor. Rapor verilerine göre 26 Haziran'dan sonra vatandaşın yatırımı döviz üzerine oldu.
0
173
vatandasin-tercihi-doviz-oldu

Merkez Bankası haftalık olarak yayınladığı para – banka istatistiklerine göre ülkemizde yaşayan yerleşik hesap sahibi vatandaşların yatırım tercihleri ile ilgili verileri gözler önüne serdi. 26 Haziran tarihinden itibaren bir hafta içerisinde yerleşik mevduat hesaplarındaki nakdi artış döviz ağırlıklı oldu ve döviz cinsinden miktar 574 milyon dolar değerinde artış sağladı. Bu artışla beraber toplam döviz rezervi 202 milyar 213 milyon dolara çıktı. Haftalık artışta bireysel hesaplar ile tüzel hesapların oranı ise oldukça birbirine yakın. Tercih edilen 574 milyon doların 273 milyon doları bireysel hesaplardan gerçekleşirken 301 milyon doları ise tüzel hesaplardan gerçekleştirildi.

En Büyük Yatırım Yine Dolar’a Oldu

Haftalık veriler ve toplamında genele bakıldığı zaman yerleşik mevduat hesaplarında biriken 202 milyar 2013 milyon doların 112 milyar 876 milyon dolarlık kısmını dolar dövizi oluşturdu. İkinci sırada yer alan Euro ise 169 milyon dolar değerinde artış sağlayarak 61 milyar 10 milyon dolar olarak hesaplandı. Diğer para birimlerinde artış ise 70 milyon dolar değerinde seyrederek toplam rezerv değeri 32 milyar 355 milyon dolara çıktı.

Avatar

Yorum Yap