Zenginleşmenin 5 Yolu

0
576
zenginlesmenin-5-yolu

Günümüzde zenginlik hayattaki tüm kapıları açan tek güç olarak bilinmektedir. Çok küçük yaşlardan itibaren birçok kişi paranın nasıl bir hayat kolaylığı sağladığını gördüğü için zengin olmak ve para pul sahibi olmayı amaçlar. Kimisi bunun için ticaretle uğraşırken kimisi akademik kariyer ile zenginleşmeyi denemektedir. Sonuç olarak hangi yolu denerseniz deneyin zengin olabilmenin yolları hep ortak noktalar üzerine kurulmuştur. Peki zenginleşme yolunda izlenmesi gereken ortak yollar nelerdir? İşte sorunun cevabı;

Kazancınızdan Fazla Harcamayın

Eğer zengin biri değilseniz kazancınız belirli bir seviyede olacaktır. Bu kazancınız da sizin için oldukça önemli bir konuma sahip olacaktır. Çünkü alabilecekleriniz ve yapabilecekleriniz sınırlı iken karşınızda tüketim ile yapılabilecekler konusu neredeyse sınırsızdır. Bunun için paranızı en gerekli ihtiyaçlar başta olmak üzere harcama planınızı şekillendirirsiniz. Ay içerisinde kazancınız ne olursa olsun kazandığınızdan fazlasını harcamamak sizin bir sonraki aya para bırakabilmenize ve maaşınızla birleştiği zaman elinize daha çok para geçeceği anlamına gelmektedir. Bu yöntem uygulanarak 1 sene sonunda yatırım veya başka bir amaç uğruna kullanabileceğiniz bir para olacaktır.

Genç Yaşlarda Yatırıma Başlayın

Ülkemizde veya diğer dünya ülkelerinde en çok önem verilen konulardan biri eğitimdir. Eğitim süreci uzun ve yorucu bir süreç olduğu için birçok genç para sahibi olmasa da zengin olabilmek için elinize geçen en küçük parayı bile gelecek adına yatırımda kullanarak değerlendirmelisiniz. Örneğin 18 yaşında bir gençsiniz ve aylık cebinize giren harçlık 500 TL olduğunu varsayalım. 500 TL harcamak yerine her ayı 400 TL ile idare etmek ve o 100 TL’yi bir köşeye yatırım yaparak geleceğe saklamak sizin eğitim sürecinizin bitmesi ile sizi çok farklı bir noktaya taşıyacaktır. Günümüzden örnek vermek gerekirse 4 sene önce 100 TL ile döviz ya da altın alan bir genç 4 sene boyunca alışkanlığına devam etseydi bugün almış olduğu döviz veya altının değerlenmesi ile birikimini neredeyse iki katına katlamış olacaktı. Yatırım yapabileceğiniz birçok alan bulunmaktadır. Döviz veya altın sadece birer örnekti.

Borç Yiğidin Kamçısı Değil Kederidir

Borçlanmak insanı hem maddi hem de psikolojik olarak yıpratan bir etkendir. İlk etapta çok gerekli olmadığı halde bile alınan borçlar kısa süre içerisinde bir dağ kadar dertmiş gibi gözüktüğü için insanın zihnini sürekli meşgul eder. Meşgul olan zihin zengin olmak veya fikir üretmekten uzaklaşır. Bu nedenle gerçekten çok acil ve çok önemli olmadığı sürece borç yapmamak en iyi seçenektir. Olayı şöyle düşünün hiç paran yoksa hiç borcun da olmasın. En azından kârda değilsen zararda da değilsindir demektir. Her zaman alacağınız faydaya bakın.

Fikir Üretin, Çalışan Zihin Paslanmaz

Zengin olmanın yolları arasında en önemli olgulardan biri üretmektir. Kimse oturduğu yerden zengin olmaz. Olsa bile oturmanın verdiği rehavet ile gerçek problemlerin üstesinden gelemeyeceği bir acemiliğe sahip olur. Zengin olmak istiyorsanız genç yaşlarınızdan itibaren sürekli üretin. Üretim aşamasını gerçekleştiremiyorsanız bile fikir üretin. Fikirlerinizi hayata geçirmeye çalışın. Başarılı olamayabilirsiniz, fikriniz yeteri kadar sağlam olmayabilir. Lakin o iş fikrini hayata geçirmeye çalışırken harcadığınız efor, verdiğiniz emek, öğrendiğiniz bilgiler, edindiğiniz tecrübeler parayla bile dersini alamayacağınız öneme sahiptirler.

Sevdiğin İşi Yapmazsan Hayat Zulüm Olur

Bir işi yaparken sevmiyorum ama parası çok iyi diyerek o iş yürütülmez. Çünkü her işin en çok kazananı o işe gerçekten emek veren, zihnini o işe harcayan, o işi sevenlerin elindedir. Siz de parasından ziyade seveceğinizi işi yaparak para kazanın. Örneğin kozmetik ürünleri ile ilgili bir alakanız yoktur ama çok kazandırıyor diye o işi yaparsanız kısa bir süre sonra sıkılır ve her gün o işe odaklanmak yerine o işten kaçmanın yollarını ararsınız. Bu da kısa bir süre içerisinde işinizin batmasına veya bitmesine neden olur. Bu sebeple kazanacağın işi yapmak yerine işini yaparak kazanmaya odaklan.

Bu yukarıda bahsedilen yöntemleri kendine alışkanlık olarak edinirsen ve bu alışkanlıkların yanında sabırlı olursan ilk etapta olmasa bile kısa bir süre sonra veya o süreçte herhangi bir zaman diliminde zengin olacağını unutma.

Avatar

Yorum Yap